bahco_blcr230sc
bahco_blcr230sc
bahco_blcr230sc
bahco_blcr230sc
BAHCO BLCR230SC cable reel without lamp with Schuko plug 2 phases 230 V
Product description
  • 2-phase 230 V AC cable reels without lamp
Features
  • 3 models for 230 V AC installations with different connection plugs
  • BLCR230SC with Schuko plugs
  • BLCR230FR With French plugs
  • BLCR230PL No plugs
  • 15 m cable storage
  • 3 wires of 1.5 mm² diameter with earth
  • Easily deactivated ratchet mechanism by setting the spring catch in the upper black cover to OFF
  • Maximum power in watts
  • With unrolled cable: 2,000 W
  • With coiled cable: 800 W
  • Red button makes it easy to reset an activated safety switch
  • Wall bracket, made of steel, 150° rotatable
  • IP24 protection rating
  • For extension cable and storage at 230 V installations
Key features according to our expert
  • Cable length: 15 m
  • Conductor cross-section: 1,5 mm²
  • Earthing: Protective contact earthing
  • Length: 15 m
  • Number of wires: 3
Specifications / All features
Cable length
15 m
Conductor cross-section
1,5 mm²
Earthing
Protective contact earthing
Length
15 m
Number of wires
3
Total length mm
15 mm
Weight kg
4.5 kg
Inner diameter mm
3x1.5 mm
Power w
800/2000 W
Voltage v
230 V